Oferta konsultacji

Agnieszka Zaczyńska | Psycholog w Warszawie | Terapeuta uzależnień | Konsultacje

Jeśli z powodu:

 • picia wtedy, kiedy się nie powinno, upijania się (często do tzw. urwania filmu), picia coraz większych ilości alkoholu;
 • picia dłuższego niż planowałeś, picia kilka dni pod rząd;
 • z powodu zwracania Ci uwagę przez bliskich, że za dużo pijesz;
 • ze względu na swój stan zdrowia (choroby, osłabienie, zły stan psychiczny, coraz gorsze samopoczucie po piciu), ze względu na problemy w pracy czy też zagrożenie utratą pracy lub rozpadem rodziny, a może problemami prawnymi (np. zatrzymaniem prawa jazdy itp.).

Mogłeś próbować:

 • kontrolować picie poprzez zmniejszanie ilości wypitego alkoholu (często z mocnym postanowieniem, że tym razem się nie upijesz), picie słabszych alkoholi itd.;
 • ograniczyć picie lub podejmowałeś próby zaprzestania picia na zawsze albo tylko na jakiś czas.

Pomimo to:

 • w pewnym momencie pojawiała się chęć wypicia, a może nawet silna potrzeba napicia się, żeby poczuć się lepiej albo poczucie, że  musisz się napić, bo inaczej nie wytrzymasz.

I zastanawiasz się:

 • co zrobić, żeby mniej pić (tak jak kiedyś);
 • co zrobić, żeby się nie upijać;
 • co zrobić, żeby nie chciało mi się pić;
 • co zrobić, żeby nie pić.

Jeśli tracisz kontrolę nad swoim życiem, piciem alkoholu, braniem narkotyków, uprawianiem hazardu, graniem w gry komputerowe, korzystaniem z Internetu, seksem, zakupami

Jeśli jest Ci trudno z powodu picia alkoholu przez bliską Ci osobę

Z powodu: nadużywania alkoholu przez bliską Ci osobę, jej agresywnego zachowania, obciążenia samotnym borykaniem się z problemami finansowymi, obowiązkami domowymi i wychowaniem dzieci, obciążenie ratowania osoby pijącej przed konsekwencjami jej picia np. tłumaczeniem jej, leczeniem, kontrolowaniem jej, ratowaniem z problemów.

W związku z tym możesz: Mieć problemy w pracy w wyniku zmniejszonej wydajności, trudności w skupieniu się, problemy finansowe.  Czuć: lęk, złość, wstyd, pustkę duchową, rozpacz i depresję czy nerwicę. Odczuwać beznadziejność, bezsilność i niemożność odmiany swojej sytuacji. Mieć problemy zdrowotne. Bóle m.in. serca i żołądka.

Jeśli próby: kontrolowania i wpływania na jej picie: proszenie, tłumaczenie, grożenie, awantury, wylewanie alkoholu; chowanie alkoholu, niedenerwowanie jej, organizowanie jej czasu wolnego, izolowanie jej od kolegów, szantażowanie, próby rozstawania się nie przyniosły rezultatu i dalej zastanawiasz się, co zrobić, żeby mniej pił lub co zrobić, żeby przestał pić.

Jeśli masz trudności w kontaktach z innymi ludźmi, w związku, w rodzinie, w pracy czy też w innych sytuacjach

Jeśli:

 • Czujesz się samotna/y, nieśmiała/y i trudno Ci kogoś znaleźć, ale też trudno Ci być samemu ze sobą;
 • Wciąż trafiasz na niewłaściwych partnerów,  masz problem z dogadaniem się z drugą osobą, nie potrafisz stawiać innym wymagań, stawiać na swoim, odmawiać, zachowujesz się tak, jakbyś ciągle za coś przepraszał/a, często ulegasz innym, czujesz się winna/y i niespokojna/y, kiedy inni przy Tobie są nieszczęśliwi, musisz stale przekonywać innych, że zasługujesz na miłość i akceptacje z ich strony, ze względu na Twoje złe doświadczenia trudno Ci zaufać drugiej osobie;
 • W Twoim relacji: partner jest, a potem znika bez powodu, pozostawia wiele niedomówień, co innego mówi, a co innego robi, raz jest bardzo miły, a raz zupełnie Cię ignoruje i w związku z tym – nie wiesz, co tak naprawdę jest między Wami, czy mu zależy, co będzie dalej z Wami, czy coś zrobiłaś/eś źle. Nie liczy się z Twoimi potrzebami, zdaniem, decyzjami. Stale robisz to, co chce druga strona, a i tak masz poczucie, że jesteś niewystarczająco dobra/y. Wciąż coś musisz udowadniać. Stale musisz za nim gonić, starać się. Masz poczucie, że tylko Tobie zależy i tylko Ty się starasz. Bywa, że czujesz się samotna/y w tym związku – nie ma między Wami rozmów, czułości, seksu. Partner Cię unika, a wyraża zainteresowanie innymi osobami i masz przeczucie, że on Cię zdradza lub partner jest bardzo zazdrosny i kontroluje Cię na każdym kroku. Nie masz czasu dla siebie, zawalasz swoje sprawy, bo wszystko toczy się wokół niego. Partner często za wszystko Cię krytykuje, obwinia, lekceważy, zaniża Twoją samoocenę i porównuje Cię z innymi na twoją niekorzyść. Bywa, że zastrasza i szantażuje, wyżywa się na Tobie. Masz poczucie, że manipuluje Tobą. Rywalizuje z Tobą i we wszystkim chce być najlepszy. Wszystkie próby dogadania się z nim spełzają na niczym.  Najpierw Cię prowokuje, krzywdzi, a potem Twoje wybuchy wykorzystuje przeciwko Tobie i robi z siebie ofiarę. Zastanawiasz się, co zrobić, żeby było tak, jak na początku związku. Masz coraz co raz większe przeczucie, że jesteś w związku z narcyzem, czy też w związku z psychopatą lub po prostu w związku z toksyczną osobą.

Możesz wówczas: czuć lęk, poczucie winy, ból, odrzucenie. Mieć huśtawki nastroju i emocji. Możesz zacząć się zastanawiać czy faktycznie nie zasługujesz na takie traktowanie, czy wszystko jest z Tobą w porządku i czy to Ty masz rację.  Możesz czuć się też bezradna/y, jeśli wszystkie twoje próby zmiany sytuacji się nie powiodły. Bywa, że mimo wszystko możesz bać się odejść, bo boisz się, że nie poradzisz sobie po rozstaniu, z tęsknotą i samotnością. Masz obawy, że już nikogo nigdy nie spotkasz. Obawiasz się rozbijać swoją rodzinę, zabierać ojca – dzieciom. Martwisz się, jak na Twoje odejście zareagują inni. Zastanawiasz się co zrobić, żeby zaczęło się układać między Wami, co zrobić, żeby zaczęło mu zależeć, zastanawiasz się, czy zostać, czy odejść i jak poradzić sobie po rozstaniu.

Jeśli brakuje Ci pewności siebie

Czujesz się kimś bezwartościowym,  gorszym od innych. Wciąż Ci się wydaje, że nie jesteś wystarczająco dobra/y. Widzisz w sobie tylko same wady. Masz przekonanie, ze wszystko robisz źle. Nie ufasz ani sobie, ani swoimi opiniom. Z trudnością przychodzi Ci podejmowanie  decyzji. Nie jesteś zadowolony z siebie i ze swojego życia.

Nie widzisz przed sobą żadnych możliwości. Nie starasz się niczego zmieniać, bo boisz się popełnić błąd, boisz się ponieść porażkę. Obawiasz się, że wówczas ludzie będą się z Ciebie śmiać. Zastanawiasz się, co zrobić, żeby być pewnym siebie lub jak zdobyć pewność siebie. W kontakcie z innymi przeżywasz ciągły dyskomfort, z trudnością patrzysz innym w oczy. Trudno Ci być sobą i okazywać swoje prawdziwe uczucia z lęku przed odrzuceniem. Masz poczucie, że  stale musisz przekonywać innych do siebie. Za wszystko przepraszasz nawet wtedy zanim cokolwiek powiesz lub zrobisz. Od ludzi niczego dobrego się nie spodziewasz i nie oczekujesz. Tolerujesz złe zachowanie i brak szacunku wobec siebie. Często bywasz lekceważony i wykorzystywany w relacjach z innymi lub spotykasz się z agresją. I zadajesz sobie wówczas pytanie, co zrobić, żeby inni mnie szanowali lub co zrobić, żeby inni liczyli się ze mną.

Zadzwoń lub napisz i umów się na wizytę lub konsultację online.

„Jeśli nic nie zmienisz, nic się nie zmieni„

Oferta konsultacji
Przewiń na górę